top of page
WhatsApp Image 2023-10-16 at 11.47.15.jpeg

שאלות ותשובות

מה הקשר בין MMA לג'יו ג'יטסו ברזילאי?

ענף ה-MMA פרץ לתודעה לאחר שהוריון גרייסי, בנו הבכור של מפתח הג'יו ג'יטסו הברזילאי הליו גרייסי, רצה להציג לעולם את יעילות השיטה והקים את ה-UFC, ליגת ה-MMA הבכירה בעולם כיום. לוחם MMA יכול לבוא מאחד משני רקעים; סטרייקינג או גרפלינג. לוחם שמגיע מרקע של סטרייקינג (אגרוף קלאסי/תאילנדי וכד') יעשה השלמה לג'יו ג'יטסו כדי שיוכל להתמודד על הקרקע. לוחם שמגיע מרקע של גרפלינג (ג'יו ג'יטסו ברזילאי, האבקות, ג'ודו, סמבו וכד') יעשה השלמה לסטרייקיג. לוחם טוב יחזיק ברמה גבוהה בשני ממדי הלחימה. כיום אין לוחם MMA מקצועני ברמה הגבוהה שלא מתאמן בג'יו ג'יטסו ברזילאי בצורה סדירה.

מה זה MMA?

 MMA הן ראשי תיבות ל-Mixed Martial Arts.

MMA אינה אומנות לחימה אלא ענף ספורט! 

ה-MMA הוא ענף לחימה ספורטיבי שמקורו בברזיל (במקור VALE TUDO = 'הכל הולך' בפורטוגזית) בו ניתן לנהל את הקרב במספר ממדים. בקרב איגרוף משתמשים באגרופים.

באיגרוף תאילנדי משתמשים באגרופים, מרפקים, בעיטות וברכיות. בג'ודו מתרכזים בהטלות ובהאבקות בריתוקים. בקרב MMA מותר למעשה להשתמש בכל הטכניקות הנ"ל והקרב יכול להתנהל בעמידה או על הקרקע כשמותר להשתמש במכות, בבריחים, נעילות וחניקות.

אי אפשר "ללמוד" MMA אלא לתרגל את הטכניקות שנלמדות באימונים הרגילים - ג'יו ג'יטסו וסטרייקינג

מה זה ג'יו ג'יטסו ברזילאי?

ג'יו ג'יטסו ברזילאי היא אמנות לחימה ששמה דגש על שימוש במנופים (Lavarage) ובעבודת קרקע. בהנחה שהיריב שיתקוף אותי גדול וחזק ממני לא ארצה להיכנס להחלפת מהלומות איתו, לכן אשתמש בטכניקה שתאפשר לי לפצות על ההבדלים הפיזיים.

באימונים נלמדות טכניקות הנשענות על בריחים ונעילות על מפרקי הגוף, שליטה ביריב והשגת עמדה שולטת. השיטה היוותה ועדיין מהווה את הבסיס המשמעותי ביותר לקרבות MMA.

האם יש קבוצות נפרדות לנשים וגברים?

יש קבוצה לנשים בלבד.. כמובן!

אבל מעבר לזה, ואולי חשוב יותר, בכל אימון מעורב יש 25%-50% נשים!

אימונים מעורבים באים מתוך תפיסה שבזמן אמת, סביר שהתקיפה תתבצע על ידי גבר ולכן התרגול צריך להיות עם גברים. כמובן שהתרגולים נעשים בצורה זהירה ועד היום אף גבר לא נפגע במהלך אימון עם אישה.

מה זה סטרייקינג?
(Striking)

סטרייקינג (להכות - To strike) כולל את הסגנונות בהם ניתן להכות. אגרוף קלאסי, אגרוף תאילנדי, קיקבוקסינג וכד. גם קראטה, טאקוונדו, גונג פו וכד נחשבים ענפי סטרייקינג אך הם פחות רלוונטים לענף ה-MMA.

באימוני סטרייקינג ניתן להשתמש במכות אגרוף, מרפק, בעיטות וברכיות. בסגנונות אלו בדרך כלל לא ניתן להפיל, לרתק, לחנוק ולבצע מניפולציות על מפרקים כמו בענפי הגרפלינג.

אימון סטרייקינג מתנהל עם ציוד מיגון - כפפות, מגיני רגליים ומגן שיניים.

מה זה גרפלינג?
(Grappling)

גרפלינג (להתגושש - To grapple) זה שם כולל לסגנונות ההתגוששות; ג'יו ג'יטסו ברזילאי, ג'ודו, האבקות, סמבו וכד.

המטרה בגרפלינג בדרך כלל כוללת שליטה ביריב על ידי הפלות וריתוקים ולאחר מכן הכנעה בעזרת בריחים על המפרקים וחניקות.

בענפי הגרפלינג בדרך כלל אין מכות.
הג'יו ג'יטסו הברזילאי שונה מיתר מקצועות הגרפלינג בגלל שיש בה התייחסות למצבי הגנה עצמית בהם התוקף שלי יכול להכות אותי ואני צריך להגן על עצמי מפני מכות.

איך זה עוזר לי?

 

 

איך זה עוזר לך?!?
פעילות גופנית חכמה ולא משעממת
ההגנה עצמית היעילה ביותר בהסיטוריה של היקום
שריפת קלוריות מסיבית
אוירה משפחתית וידידותית - כי מתי עשיתם חברים חדשים?

 

 מה ההבדלים בהגנה העצמית בין הג'יו ג'יטסו הברזילאי לשיטות אחרות?

רוב השיטות מתמקדות בהגנה עצמית בעמידה ומזניחות את אלמנט הקרקע. מעבר לכך שרוב העימותים האלימים מגיעים לקרקע, כל נסיונות האונס מתבצעים על הקרקע/במצב שכיבה. בג'יו ג'יטסו הברזילאי ניתנים הכלים להתמודד עם מה שקורה ברגע שהתוקף הצליח לשים אותי על הגב – אלמנט קריטי בתקיפת נשים ובכלל.

 האם אוכל להגן על עצמי?

הג'יו ג'יטסו הברזילאי היא מעל לכל שיטה להגנה עצמית. הספורט הוא כלי מעולה לשיפור הכושר הגופני, לשריפת קלוריות ולתרגול הטכניקות אך מעל לכל נלמדות טכניקות שיעזרו לך להגן על עצמך מול תוקף גדול, חזק ואגרסיבי ממך.

אני חושש לקבל מכות!

 

האימונים מתבצעים בצורה מבוקרת תוך מתן דגש מירבי על בטיחות.

אמנם זו אומנות לחימה ולא חוג ריקוד, אך אף אחד לא ייתן מכות בצורה לא מבוקרת וללא מגינים.

 אבל אין לי ניסיון באומניות לחימה!

 

 

אין צורך בידע קודם או בניסיון באומנות לחימה זו או אחרת.

כל האימונים שלנו מתאימים למתחילים ללא ניסיון.

מה הם עקרונות השיטה?

1. שליטה בטווח – אם אוכל לשלוט במרחק מהתוקף שלי אבטל את היעילות שלו. מרחוק, התוקף לא יוכל לפגוע בי, אם אצמד אליו יעילות המכות שלו תרד משמעותית.

2. שליטה במצב (position before submission) – שליטה ביריב תוך כדי הצרת תנועותיו על ידי שימוש בחלוקת משקל, מנוף ושליטה בגפיים.

3. מימוש השליטה – לאחר השגת שליטה בתוקף, אבטל את היתרון הפיזי שלו על ידי הורדתו לקרקע, שם אוכל להחליט אם להכות אותו, להשתמש בבריח או בחניקה, כדי להפעיל לחץ מתון על מפרקיו או זרימת האוויר/חמצן שלו ולהביא לסיום התקיפה. אם הגעתי לקרקע בניגוד לרצוני אפעל לצאת מעמדה נחותה בה אני חשוף להתקפות, אשיג עמדה שולטת ואחזור לעמידה תוך שליטה בתוקף על הקרקע.

ואם אני רוצה להתחרות?

 

במידה ותבחר/י להתחרות בג'יו ג'יטסו ברזילאי או MMA בתחרויות חובבניות או מקצועניות, נקבע לך תכנית אימונים יעודית ונכין אותך בצורה הטובה ביותר.

אם אני רוצה להתאמן ולא להתחרות?

 

האימונים נערכים למטרות למידה ותרגול, שיפור עצמי והנאה, בניית יכולות ו-Life Style ואינם במתכונת נבחרת תחרותית.

האם אפשר להתאמן עם מגבלה גופנית?

 

 

בוודאי!

בגלל שהטכניקות לא בנויות על יכולות פיזיות מיוחדות, ניתן להתאמן גם במידה וסובלים ממגבלה גופנית כלשהי.

כל עוד מקבלים אישור מרופא כמובן.

כמה זמן יקח לי להגיע לחגורה שחורה?

 

אנחנו מתאמנים כדי ללמוד ולהשתפר, לא כדי להשיג חגורות. אבל אם זה בכל זאת מעניין אותך כל כך – דרושות כ-10 שנים להגיע לחגורה שחורה.

לחלק יקח יותר זמן ולחלק פחות. כדי להתקדם צריך להתאמן ולהתמיד וכן, לכישרון יש תפקיד אך לא יותר מלהתמדה.

צרו קשר לתיאום אימון ניסיון חינם ונחזור בהקדם האפשרי
מבטיחים!

bottom of page